Finişer Operatörlük Belgesi ve Operatörlük Eğitimi

FEZA EĞİTİM KURUMLARI

FİNİŞER OPERATÖRLÜK KURSU

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörü Kimdir?
Finişer Operatörü; Asflat ve Beton Serme (Finişer) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Asfalt ve Beton Serme (finişer) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

 

 • Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Kurs Programı 27/05/2005 tarih ve 179 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
 • Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Finişer Kullanıcıları Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
 • İş Güvenliği Uzmanları da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Finişer kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
 • Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri de Finişer kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 • Kiralık bir Finişeriniz varsa kiralamak istediğiniz firma, şantiye size Finişer Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 • Karayolunda hareket eden Finişer kullanıcıları da Karayolu Trafik Mevzuatı gereği Finişer Operatörlük belgesi almak zorundalar.

Finişer Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz.

Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar. Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Finişer belgenizi FEZA İş Makinası Operatörlük Kursundan temin edebilirsiniz

FİNİŞER OPERATÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR?

Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel MÖğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Asfalt ve beton Serme (Finişer) Makinesi programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Feza Eğitim Kurumları İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

FİNİŞER OPERATÖRLÜK BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
 • 1 adet Fotoğraf
 • Öğrenim Belgesi;
 • Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya”İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
 • Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair Adli Sicil Belgesi veya dilekçe.
ÖN BAŞVURU