SRC KURSU(1-2-3-4)

FEZA EĞİTİM KURUMLARI

 

FEZA SRC (MESLEKİ YETERLİLİK ) KURSU

SRC Belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vs. ticari araç kullanan şoförler alırlar.

Daha önce sadece şehirlerarası ve şehir içi eşya/yük taşımacılığında çalışan şoförler ile şehirlerarası yolcu taşımacılığında çalışan şoförlerin “Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi” bulundurulmaları zorunlu iken, 8 Şubat 2008 tarih ve 26781tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5728 sayılı Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununun 5 inci maddesine; “Ayrıca, karayoluyla yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan ticari araçlarda çalışan şoförlerin, Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunludur” cümlesi eklenmek suretiyle, şehir içi yolcu taşımacılığında çalışan şoförler de bu kapsama dahil edilmiş ve böylelikle tüm ticari araç şoförlerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale getirilerek kapsam genişletilmiştir.

SRC 1 : Uluslararası Yolcu Taşımacılığı için gerekli belge türüdür (SRC1 Belgesi alanlar SRC2 Belgesini almış sayılırlar).

Yolcu taşımacılığında çalışacak otobüs sürücülerinin, 26 yaşından gün almış ve 63 yaşından gün almamış olmaları, uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı vardır.

SRC 1 Belgesi sahipleri Yurtiçi ve Yurtdışında Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını (otobüs, minibüs, taksi vs.) kullanabilir.

SRC 2 : Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.
Yolcu Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 63 yaşından gün almamış olmaları,
Kullanacakları Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi sahipleri Yurtiçinde Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını (otobüs, minibüs, taksi vs.) kullanabilir.

SRC 3 : Uluslararası Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.

Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 63 yaşından gün almamış olmaları, uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı vardır.

SRC 3 Belgesi sahipleri yurtiçi ve yurtdışında sürücü belgesinin yettiği tüm yük/eşya ve kargo taşıma araçlarını (tır, kamyon vs.)  kullanabilir.

SRC 4 : Yurtiçi Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.

Yük/eşya ve kargo taşımacılığında çalışacak sürücülerin 63 yaşından gün almamış olmaları, kullanacakları ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

SRC 4 Belgesi sahipleri Yurtiçinde Sürücü belgesinin yettiği tüm yük/eşya ve Kargo taşıma araçlarını (tır, kamyon, kamyonet vs.) kullanabilir.

BELGE NASIL ALINIR?

25.02.2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet almış olan sürücüler, yine bu tarihten önce sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birinden (90 gün) ödenmiş  primleri varsa eğitime ve sınava katılmadan bu belgeyi alabilirler.

25.02.2003 tarihinden önce C, D, E sınıfı ehliyete sahip olan sürücülerde Sosyal güvenlik kurumlarından belge ya da Ticari Taşıt Kullanma Belgesi aranmamaktadır. Direkt başvuru ile bu belgeye sahip olabilirler. Muafiyet hakkı olmayan sürücüler eğitim ve sınava katılarak SRC belgesini alabilirler. Bu hizmetlerin tümü için FEZA SRC KURSU ile irtibata geçebilirsiniz.

İrtibat Tel: 0312 324 36 42  0312 324 36 59

SRC MUAFIYET IÇIN GEREKLI EVRAKLAR

Ehliyet sınıfı “B” olanlardan SRC Belgesi almak için istenen evraklar nelerdir?

  • 1 Adet Fotoğraf
  • Ehliyet Fotokopisi, (25.02.2003 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir)
  • TC Kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • SSK,Bağkur yada Emekli Sandığı Hizmet Dökümü (25.02.2003 tarihinden önce 90 gün prim ödenmiş olmalıdır)

Ehliyet sınıfı “C-D-E” olanlardan SRC Belgesi almak için istenen evraklar nelerdir?

  • 1 Adet Fotoğraf
  • Ehliyet Fotokopisi, (25.02.2003 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir)
  • TC Kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • Bilgi İçin FEZA SRC KURSU

İrtibat Tel: 03123243642 – 03123243659

ÖN BAŞVURU