Ekskavatör Operatörlük Belgesi ve Operatörlük Eğitimi

FEZA EĞİTİM KURUMLARI

EKSKAVATÖR OPERATÖRLÜK KURSU

Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Kimdir?
Ekskavatör Operatörü; Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir ?

Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 17/06/2009 tarih ve 73 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.

 • Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Ekskavatör Kullanıcıları Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
 • İş Güvenliği Uzmanları da firmalarda risk değerlendirmesi yaparken Ekskavatör kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
 • Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri de Ekskavatör kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 • Kiralık bir Ekskavatör’ünüz varsa kiralamak istediğiniz firma, şantiye size Ekskavatör Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 • Karayolunda hareket eden Ekskavatör kullanıcıları da Karayolu Trafik Mevzuatı gereği Ekskavatör Operatörlük belgesi almak zorundalar.

Ekskavatör Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz.

Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar. Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

EKSKAVATÖR OPERATÖRLÜK BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Tipi İş Makinesi programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Feza Eğitim Kurumları İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

EKSKAVATÖR OPERATÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR
  • Feza Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

   • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
   • 1 adet Fotoğraf
   • Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
   • Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya” İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
   • Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair Adli Sicil Belgesi.
ÖN BAŞVURU