Zemin Süpürme Makinası Operatörlük Belgesi ve Operatörlük Eğitimi

FEZA EĞİTİM KURUMLARI

 

ZEMİN SÜPÜRME OPERATÖRLÜK KURSU

Zemin süpürme belgesi nasıl alınır? Zemin süpürme aracı nedir?

Araç üzerine monte edilen Vakumlu Yol Süpürme Makinası; yardımcı motor, çöp haznesi, vakum fanı, hidrolik ve pnömatik sistem, fırça ve sulama sistemlerinden meydana gelmektedir. Çöp haznesi kapasitesi 3.5 m3’c kadar değişen ölçülerde, üzerine monte edilen araca bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildiği gibi, aynı zamanda hem sağ ve hem de sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir.

Çöp haznesi ile diğer aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir. Bu sistem scs ve ısı izolasyonu ve aynı zamanda bakım kolaylığı sağlamaktadır.

Vakum fanı direkt olarak çöp haznesinin üzerine monte edilmiştir. Fan çelik gövdeli hidrolik motor vasıtası ile tahrik edilmektedir. Bu sistem vakum kayıplarını önlemektedir. Süpürme esnasında tozlanmayı önlemek için kullanılan sulama sistemi vasıtası ile aynı zamanda vakum sisteminde toz tutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel olarak dizayn edilen yüksek performanslı emiş yapılabilmektedir.

Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak Zemin Süpürme  iş makinesini kullanamaz.

Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

ZEMİN SÜPÜRME BELGESİ NASIL ALINIR?

Zemin süpürgesi ehliyeti için kursiyer 50 soruluk Motor testine tabi tutulur. Teorik sınavı başarıyla tamamlayan kursiyer uygulama sınavına tabi tutulur. Uygulama sınavını da başarı ile tamamladığı takdirde Zemin süpürme Operatörlük belgesi almaya hak kazanır.

Kursiyer hangi iş makinası için sınava girmişse Sertifikaya o iş makinası adı yazılır. Herhangi bir ehliyeti olan kursiyer Operatör Belgesini G sınıfı olarak işletebilir.

ZEMİN SÜPÜRME BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Feza Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar

  • 1 adet Vesikalık Fotoğraf
  • Sabıka kaydı
  • Diploma(Aslı yeterli)
  • Sağlık Raporu
  • Zemin süpürme ehliyeti almanın koşulları
  • 18 Yaşını doldurmuş olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak
  • Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları
  • Kanunun 41.maddesinin (e)bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak

Not: Zemin süpürme ehliyeti belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasa da müracaat edebilir. Kişinin ehliyeti yoksa trafiğe çıkamaz; ancak şantiyede, tünelde trafiğe kapalı alanda kullanabilir.

ÖN BAŞVURU