Silindir Operatörlük Belgesi ve Operatörlük Eğitimi

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörü Kimdir?

Silindir Operatörü; Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 10/02/2010 tarih ve 7 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Kullanıcıları Kaldırma, Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.

  • Karayolları 42. maddesi gereğince; Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesini yalnız Milli Eğitim Bakanlığından onaylı Operatörlük Belgesine sahip kişiler kullanabilir.
  • İş Güvenliği Uzmanları da firmalarda risk değerlendirme yaparken silindir kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
  • Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri de Silindir kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Silindir Operatörü, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

SİLİNDİR OPERATÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR?

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel MÖğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Feza Eğitim Kurumları İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

SİLİNDİR OPERATÖRLÜK BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Feza Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
  • 5 adet Fotoğraf
  • Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
  • Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya “İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
  • Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.
ÖN BAŞVURU