Zemin Delgi Operatörlük Belgesi ve Operatörlük Eğitimi

FEZA EĞİTİM KURUMLARI

ZEMİN DELGİ DELİK DELME OPERATÖRLÜK KURSU

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörü Kimdir?

Delik Delme ve Sondaj Operatörü, Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin Yasal Dayanağı Nedir?

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 27/05/2005 tarih ve 179 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Delik Delme ve Sondaj Kullanıcıları Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.

  • İş Güvenliği Uzmanları da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Delik Delme ve Sondaj Makinesi kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
  • Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri de Delik Delme ve Sondaj Makinesi kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
  • Delik Delme ve Sondaj Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır.

Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

ZEMİN DELGİ OPERATÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR?

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Feza Eğitim Kurumları İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

ZEMİN DELGİ OPERATÖRLÜK BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Feza Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
  • 1 adet Fotoğraf
  • Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
  • Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya “İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
  • Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.
ÖN BAŞVURU